Ana Sayfa /  Garaj Tavan Yalıtımı / 

Garaj Tavan Yalıtımı

Garaj tavanları ve geçitler, yapıda genelde kötü yalıtılmış veya hiç yalıtılmamış yüzeylerdir. Dolayısıyla duvar ve tavanlardan, yoğun biçimde ısı enerjisi kayıpları yaşanmaktadır.

Garaj, bodrum ve geçitlerin üstünde bulunan daire ve iş yerlerinde zeminden kaybolan ısı enerjisi, iç ortamın ısıl konfor şartlarını bozmakta, bu hacimleri ısıtmak mümkün olmamaktadır.

Gerek garajların ve bodrumların tadilatında olsun, gerek yeni bir garaj ve bodrum inşaatında olsun; enerji verimli ve yalıtımlı inşaat tarzı vazgeçilmezdir.

Acil çıkış koridorlarında olduğu gibi bodrum ve garajlarda da ısı yalıtımına ilave olarak, yangın korunumu gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Geçmişte yaşanan tecrübelere dayanarak, yapının bu kısımlarında da yangın sırasında duman oluşturmayan, yanmaz yalıtım malzemeleri talep edilmektedir. Monolitik ve mineral bazlı Ytong Isı Yalıtım Plağı, özellikle geniş alanlarda, fakat aynı zamanda da eğimli ve bölünmüş garaj tavanı ve duvarların uygulamasına çok uygundur.

Isı, yangın ve ses yalıtımı bir arada

Garajlardaki motorlu taşıt gürültüsü rahatsız edici seviyelerde olabilir. Ytong Yalıtım Plakları gözenekli yapısı sebebi ile gürültünün bir kısmını emerek konfor seviyesini arttırır. (DIN EN 11654’e göre ses emicilik sınıfı: D) Betonarme yüzeyler gürültüyü yansıtırken, Ytong yalıtım plağı ile ısı yalıtımı yapılmış tavanlarda hem yangın yalıtımı, hem de ses yalıtımı sağlanmış olur.